فهرست بستن

مدل فکری شما چیه؟

مدل فکری

مدل فکری یا مایندست مدلی است که فکر می کنیم و دنیا، اتفاقات و اطرافیان را می بینیم .

دو نوع مدل فکری داریم: مدل فکری ایستا ، مدل فکری پویا و رشد.

مدل فکری ایستا : فردی با این مدل فکری باور داره که افراد با توانایی به دنیا میان، و توجه به این موضوع داره که نتیجه باید عالی باشه . میگه تلاش کردن برای احمقهاست . از چالش ها باید فاصله گرفت چون امن نیست و موقعیت فعلیو به خطر می اندازه و از موانع متنفره چون نباید باشه. انتقادهای دیگران باعث می شه که فکر کنه خوب نیست.

کلمات مورد استفاده افراد با این مدل فکری اینه که من مشکل دارم. از اولش مشکل داشتم. توانایی یه چیز ذاتیه. من نمی تونم.

مدل فکری رشد: افراد با این مدل فکری باور دارند که توانایی ، آموختنی است و قابل رشده و در هر اتفاق توجهشون به فرآیند یادگیری و رشده. معتقدند تلاش برای رشد لازمه (البته منظورمون شکنجه و رنج نیست) و موانع و چالش های زندگی را یه فرصت برای یادگیری و رشد می دونند. از انتقادها بصورت مفید استفاده می کنند.

کلمات مورد استفاده افراد با این مدل فکری اینه که من چطور می تونم بهتر بشم. من چطور می تونم یاد بگیرم و چطور می تونم آموزشهایی که می بینم رو به دیگران هم یاد بدم. به جای من نمی تونم می گن هنوز نمی تونم و با این جمله باعث می شن تا فضایی برای رشد خود ایجاد کنند.

و در آخر اینکه مدل فکری ایستا بر بودن تمرکز داره و مدل فکری رشد بر تبدیل شدن .

دوستان عزیز دیدگاهی که انتخاب می کنیم داشته باشیم به شدت روی مدلی که زندگی می کنیم تأثیرگذار است. حال انتخاب با خودتونه که طرز فکر و باورتون و همچنین مدل زندگی تون چطور باشه مدل فکری ایستا یا مدل فکری رشد.

ناپلئون هیل میگه: در هر مشکل یا بدبختی ، به اندازه خودش فرصت وجود داره.

ما در سایت بهبود فردی با آنا سعی می کنیم با مطالبی که ارائه می کنیم شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کنیم. منتظر نظرات، پیشنهادات و دل نوشته های شما هستیم./ana

حال دلتون عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *