فهرست بستن

مهارتهای بهبود فردی

بهبود فردی

سلام دوستان عزیزم.

امروز می‌خواهم در مورد اینکه بهبود فردی چیست؟ اهمیت یادگیری مهارتهای بهبود فردی در زندگی و اینکه بهبود فردی شامل یادگیری چه مهارتهایی هست صحبت کنم.

بهبود به معنای بهتر کردن است. بهبود فردی یعنی خودمان را بهتر کنیم. و این کار را با یادگیری مهارتهایی که نیاز داریم، می‌توانیم انجام دهیم. به شرط آنکه به خودمان قول بدهیم و تصمیم قطعی بگیریم.

بهبود فردی مربوط به مهارتهای فعلی شماست. یادگیری مهارتهای بهبود فردی نتایج بسیاری در زندگی شخصی و کاری هر فردی دارد، که من در اینجا دو نتیجه را برای شما بیان می‌کنم.

اول) افزایش اعتماد به نفس: وقتی شما یک مهارت جدیدی را یاد می‌گیرید، یا مهارتی را در خودتان تقویت می‌کنید، باعث پیشرفت در کار و زندگی‌تان خواهد شد و این باعث می‌شود که شما اعتماد به نفس بیشتری به دست بیاورید.

دوم) جایگاه اجتماعی: با افزایش اعتماد به نفس، شما به راحتی می‌توانید وارد حیطه کاری جدیدی شوید و موفقیت های بیشتری را به دست بیاورید.

یکی از مراجعینم تعریف می‌کردند که خیلی شخص خجالتی بودند. اما از وقتی در دوره رفع خجولی شرکت کرده بودند، بسیار در رفتار ایشان در خانه و محل کار تأثیر گذاشته بود. ایشان تعریف می‌کردند که:

چند سالی بود که در دبیرخانه سازمان کار می‌کردم، نیروی قراردادی بودم و جرأت صحبت کردن نداشتم، چون می‌ترسیدم که کارم را از دست بدهم. مدرک لیسانس داشتم ولی به خاطر نداشتن اعتماد به نفس، عزت نفس پائینی هم داشتم. تا اینکه بعد از دوره، یک روز به خودم گفتم: من باید بروم و با رئیسم صحبت کنم و از قابلیتهای خودم بگویم، تا حداقل تلاشی برای ارتقای خودم انجام دهم.

تصمیم خودم را گرفته و وقت ملاقاتی با رئیس گرفتم. سر ساعت به خدمت ایشان رسیدم و با اعتماد به نفس کامل در مورد خودم، قابلیتها و شایستگی هایی که داشتم گفتم. من کامپیوتر مسلط بودم و رشته تحصیلیم هم کامپیوتر بود که تا آن موقع کسی اطلاع نداشت بالخصوص رئیس سازمان. وقتی ایشان متوجه این موضوع شدند، و اعتماد به نفس را در من حس کردند، طی یک هفته محل کار من را تغییر دادند و حقوقم افزایش پیدا کرد. کاری که من زودتر از اینها می‌توانستم انجام دهم. با اینحال بسیار خوشحال شدم.

دوستان عزیز، این فرد متوجه شد که باید روی اعتماد به نفس خود کار کرده و مهارتهای لازم را به دست بیاورد، با یاد گرفتن مهارتهایی که در زندگی نیاز دارید، باعث آرامش خودتان، افزایش اعتماد به نفس، موفقیت کاری و زندگیتان خواهید شد.

حال یک سئوال، آیا تا حالا شده در یک سمینار بهبود فردی شرکت کنید و نتوانید به خوبی از آن بهره ببرید؟ اگر جوابتان بله است، فکر می‌کنید چرا؟

یکی از اساتیدم مثال جالبی برای فهم این مطلب داشتند و می‌گفتند: تا بحال کامپیوتر قدیمی داشتی که بخوای برنامه های جدید و به روز روی آن نصب کنی ولی سیستمت همه اش خطا بزند؟ مطمئناً می‌دانی علت چیست؟ کامپیوتر شما نیاز به ویندوز جدید و حتی قطعات جدید دارد تا بتواند برنامه‌های شما را نصب کند. این ویندوز با این برنامه‌ها همخوانی ندارد. انسان هم همینگونه است. زمانی که مطالبی که مطالعه می کنی و یا آموزش می بینی هیچ تغییری در زندگی تو ایجاد نمی کند بدان که باید تغییری در رفتارها و کارهایت داشته باشی.

چیزی که ما الآن هستیم، مجموعه ای از رفتارها، کارها، تصمیمات و از همه مهمتر عادات ماست.

اگر چاق هستید، باید ببینید چه عادات غذایی دارید؟

اگر در درس، کار و حتی زندگیتان موفق نیستید؟ ببینید چه کارهایی در طول روز برای پیشرفت خود انجام می دهید؟ چه مهارتهایی را برای رشد شخصی و کاری خود یاد می گیرید؟ چند ساعت در روز برای موفقیت تحصیلی خود صرف مطالعه می کنید؟

و برای تک تک اتفاقات، شکستها و حتی پیروزیهای خودتان در زندگی به دنبال عادات خوب و بد خود بگردید.

سبک زندگی ما مجموعه‌ای از رفتارهای ماست و رفتارهای ما هم تشکیل شده از عادات هستند. ما باید عادتهای درست و نادرست خود را بدانیم و به خودآگاهی از رفتارمان برسیم تا بتوانیم آن را تغییر دهیم. ما نمی‌توانیم عادتی را کامل کنار بگذاریم بلکه باید عادت جدیدی جایگزین عادت نادرست و قبلی خود بکنیم. مثل عادت به خوردن نوشابه یا چیپس و پفک، که اگر جایگزینی مثل پسته یا آجیل و … داشته باشیم راحتتر می توانیم خوراکیهای ناسالم را کنار بگذاریم.

در انتها می‌خواهم راه‌حلی به شما پیشنهاد کنم که بتوانید به خودآگاهی نسبت به رفتارها و عادتهای خود برسید. ساخت عادات، مبحث بسیار مهمی در بهبود فردی است و من در این سایت به این بحث خواهم پرداخت.

لطفاً بعد از خواندن این مقاله، یک دفترچه کوچک بردارید و در آن تمام کارها، رفتارهایی که در مدت یک هفته انجام می‌دهید را به دقت بنویسید.

در انتهای یک هفته، تمام زمانهایی که در صفحات مجازی گذرانده‌اید، خوابیده‌اید، ورزش کرده‌اید، مطالعه کرده‌اید، با خانواده گذرانده‌اید، سرکار بوده‌اید، تلویزیون تماشا کرده‌اید و … را جمع بزنید. با دیدن این نتیجه، شگفت زده می‌شوید. به خودآگاهی که یکی از کلیدی‌ترین مهارتهای فردی است، می‌رسید.

با آرزوی موفقیت شما دوست عزیز/آنا/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *